Doğal Doğum mümkünmü?


Eskiden böyle bir tanımlamaya gerek yoktu, zaten doğumlar doğal seyrinde gerçekleşiyordu. Günümüzde doğumun tamamen yardımsız bırakılmasının sonuçları düşünüldüğünde oluşabilecek olumsuzluklar karşısında çaresiz değiliz, gerekirse yüksek tıbbi teknolojiyle müdahalelerde bulunarak, kurtarıcı operasyonlarla anne ve bebek sağlığını koruyabiliriz. Ancak bazen gerekmediği halde yüksek teknoloji kullanımı bazen başka sorunlara yol açabilir.
Herşey yolunda gittiğinde tıbbi müdahaleye gerek olmadan gerçekleşebilen doğumlara tanık olduğumuzda kadınlar doğumdan daha güçlenmiş olarak çıkarlar. Hayatlarının bu en büyük deneyimini kendileri gerçekleştirmiş olur, kendi gücünün farkına varırlar. Benim defalarca tanık olduğum doğal doğum, doğum odasındaki herkesin coşkuyla karşıladığı mutluluk duyduğu bir olaydır.
Doğumun doğal gerçekleşmesi için en önemli koşul sabırlı ve inançlı olmaktır. Kadınların hamileliklerinde bu deneyime iyi hazırlanması, doğum koşullarını buna göre seçmesi, talep etmesi pek çok şeyi değiştirir. Doğumuna sahip çıkması, edilgen bir birey değil aktif olarak katılması önemlidir. Biyolojik süreçleri biz kontrol edemeyiz ama iyi bir hazırlık ve inanç çok şeyi etkiler. Sonuca değil sürece odaklanmak, karşılaştığımız her duruma uygun değerlendirmeler yaparak yola devam etmek yani emek harcamak bizi mutlu eder.
Doğumunuza sahip çıkın
Op.Dr.Gülnihal BÜLBÜL