Anne adayı doğum yöntemlerine karar verirken nelere dikkat etmeli?

Doğum  kadın hayatının en önemli hadiselerinden biridir öyle ki hayatı boyunca birinin doğumunu duyduğunda veya tanık olduğunda hep anımsayıp, yeniden değerlendireceği, içinde kendisini yeniden bulacağı alandır.  Doğum yaklaştıkça doğumla ilgili planlar az çok belirir; hangi hastane, hangi doktor olacağı ..vs.

Belki devlet kurumlarında hangi doktor olacağını bilmeden daha ekonomik bir yol seçecektir.Bütün bunlar bir ölçüde öngörülebilir ancak hayat her zaman sürprizlerle doludur. Bu nedenle öncelikle doğuma hazırlanırken doğumun doğal , fizyolojik bir olay olduğu bilgisinden yola çıkarak normal doğuma inanan bu işi zevkle yapan eğitimcilerden eğitim alması, doğumun kendi doğal süreçlerine sabırla, inançla hazırlanması  en temel adımdır. Kendi bedeninin içgüdüsel ritmine inanan ve kendi doğumuna aktif katılan bir kadın için doğum büyük bir zevktir. Bunun dışında güveneceği bir doktor,ebe  eşliğinde  gerekirse tıbbi yardım alarak sağlıklı bir şekilde bebeğine kavuşacaktır. Doula (doğum destekçisi) doğum öncesi ve doğum sırasında ve sonrasında ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayabilir, normal doğum konusunda önemli bir destektir. Tıbbi nedenlerle gerektiğinde sezaryenle doğum yapması bir hayal kırıklığı yaratmamalı, kendisini normal doğum yapma konusunda baskı altında hissetmemelidir.

 Normal doğumun avantaj ve dezavantajlarını ayrı başlıklar altında madde madde sıralar mısınız?

1)Normal doğuma hazırlık sürecinde ve doğumda kadın daha aktif ve öz güvenlidir. Doğumu kendi bedensel yetisiyle gerçekleştiriyor olması ve doğum sırasında salgılanan doğal hormonlarında etkisiyle  kadınların farklı bir psikolojiyle kendilerine ve bebeklerine ilgisi artar. Doğumda salgılanan Oksitosin hormonu aynı zamanda bağlanma duygusu yaratır. Bebek anne ilişkisi doğar doğmaz doğal bir biçimde kendiliğinden, kısa sürede gerçekleşir.

2) Doğumdan kısa bir süre sonra anne kendi bebeğinin bakımıyla yardım almadan ilgilenebilir.Emzirme çok daha kolay ve çabuk başlar.

3)Normal Vajinal doğum sonrası iyileşme süreci sezaryene göre daha kısa ve daha az eziyetlidir. Epizyotomi açılmadan doğum gerçekleştiyse bu çok daha çabuk olacaktır. Bu konuda doğumdan önce doktorunuzla konuşup, gerekmediği taktirde yapılmamasını isteyebilirsiniz. Ayrıca  gebelik öncesi kegel egzersizi ve doğumdan 4-6 hafta önce başlayarak perine masajları yaparsanız çok fazla yararını görürsünüz.

4) Sonraki gebeliklere ve doğuma  ait riskler azalır.

5) Zor ve müdahale gerektiren doğumlarda komplikasyonlar bazen sezaryen seçeneğinin daha iyi olabileceğini akla getirir.( Bebeğin vaginal kanaldan çıkışı sırasında omuz ya da kolunda kırılma olması,Müdahaleli doğumlar sırasında baş ya da alında kalıcı iz gelişmesi, Bebeğin çıkarken annenin vagina girişini yırtarak burada şekil bozukluğu, makatta yırtılmaya neden olarak dışkı kaçırma ya da mesane altındaki kasların yırtılmasına neden olarak ilerleyen yıllarda idrar kaçırmaya neden olması)

Sezaryenle doğumun avantaj ve dezavantajlarını ayrı başlıklar halinde ve madde madde sıralar mısınız?

Eğer kadın normal doğum için kendisini hazır hissetmiyor ve doğum korkusu yaşıyorsa normal doğum konusunda ısrar etmek istenmeyen sonuçlara yol açabilir ve sonunda yine sezaryen olması gerekebilir.

Planlı sezaryen zor ve komplikasyonlu bir doğumdan daha iyi bir seçenektir.

Sezaryen büyük bir ameliyattır. Günümüz tıbbi teknolojisiyle oldukça kolay ve kısa sürede az komplikasyonla gerçekleşse de her zaman kanama, enfeksiyon, anestezi komplikasyonları, iç organ yaralanmaları gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma riski vardır.

Sezaryen sonrası anne bebek ilişkisi daha zor kurulur, emzirme gecikebilir.

Daha sonraki doğumların da sezaryen olma olasılığı daha fazladır ve her sezaryende komplikasyonlar biraz daha artacaktır.